Doporučenda

Recenze na rostlinná mléka pro baristy 🙏🏻

K mateřství nevyhnutelně patří kafe. Protože mateřská bez kafe je jako mateřská bez dítěte. Nemožná, nejde, keine. A to jsem nebyla nikdy kafomil, fakt. Pila jsem kafe tak jednou za týden, 14 dní a to s hromadou mléka. Pak ale přišlo dítě, noční kojení, denní kojení, kojení, kojení, kojení, kojení… A já zrovna nejsem člověk, co by nějak bojoval s tím jak dítě spí. Snažím se všechno uzpůsobit tomu, abych se mohla dítěti věnovat naplno a nevykolejila mě ani prokojená noc.. Jedním z těhle kroků byl pořádnej kávovar k Vánocům od Ježíška.. jako tušila jsem, že to není dobrej nápad, že to dopadne špatně. Pejka je teď z 90% kafe, z 10% voda (ale i přes to si někdy přijdu úplně dutá 🤷🏻‍♀️😄). Jenže! K mateřství někdy patří i alergie.. Tak jsem připravila takovej můj malej souhrn, pro mámy alergokolegyně, nebo pro vegankámoše, který rostlinný mléka do kafe jo, a který ne. Ilustračně tu máte moje domácí ovesný, který jsem teď začala dělat pro mě a Elí na snídaně ❤ ale šlehat se to zrovna dvakrát nedá, co vám budu. 😄

Mléka seřadím od nejlepšího po nejhorší. Hodnotím chuť, složení a cenu. Nebudu se tu nijak zvlášť rozpovídávat, proč mi vadí, když jsou v mlécích přidány syntetický vitamíny, nebo minerály. Chápu, že společnost má asi pocit, že vegani jsou zákonitě ochuzeni o hromadu živin a takhle je to potřeba dohánět. Ostatně mám v plánu i článek na tohle téma, na doplňování vitamínů a minerálů, který nejsou na přírodní bázi, takže se to jednou dozvíte. Třeba vápník, pokud nejste nemocní a není zdravotní indikace, se nemá doplňovat vůbec, protože hrozí, že se bude ukládat jinde, než má (cévní stěny, žíly..). Takže ač uhličitan vápenatý není nic toxickýho, není to ani zrovna dvakrát nejlepší.

1. dmBio barista ovesné se sójou
Pokud si zrovna nechcete zveselit den kokosovým kafem (protože to je fakt dobrůtka), je za mě ovesný mléko nejlepší volbou. Dokáže krásně podtrhnout chuť kafe, zjemnit aciditu, pokud máte nějaký kyselejší, a celkově to prostě působí, jako by pro sebe byly stvořený… Tohle mléko má sice i trochu sóji, ale je to bio, takže by neměla být nijak geneticky modifikovaná. Těžko říct, proč ji tam dali, možná kvůli napěnění, ale musím říct, že jinak tohle mléko zcela na plné čáře vyhrává složením. Rostlinný mléka jsou napichovaný syntetickejma vitamínama jako kuřata steroidama a tohle nemá ani vápník, ani déčko, ani béčko, nic.. V neposlední řadě stojí asi 40 korun, takže je taky dost levný. Díky, dmko! Pěna tak 4 hvězdičky z 5.


2. Minor Figures Oat Milk
Minor Figures je chuťově asi nejlepší barista ovesný, který vůbec je. Ale bohužel má v sobě přidanej uhličitan vápenatý. Pokud vám to nevadí, spolu s cenou a dostupností, tuším, že na rohlíku je teď nově a za 80 Kč, tak šup do něj. Aspoň jednou na zkoušku to za to určitě stojí, protože je fakt moc dobrý. Přišla jsem na něj poprvý v Alf&Bet na Palmovce a je to prostě lahůdka, obzvlášť u nich, ten domácí kávovar to pořád nenašlehá tak dobře jako profesionální superstroj. Každopádně vzhledem k ceně a aditivech je na druhém místě. Pěna je 5 z 5*.

3. & 4. alpro for proffesionals Soya & Almond
Na třetím místě by se umístilo sójový alpro, který prostě neurazí a seženeš ho téměř kdekoliv, takže když nestihnu dm nebo neobjednám rohlík, tak většinou skočím do Billy a pořídim to. Jen mi prostě ten „sójovej vocas “ k tomu kafi neštymuje tak dobře jako oves. Je to taková zlatá střední, nenadchne, ani neurazí. Za to to mandlový, který máte na fotce, by se umístilo až na 4.místě, protože je to fakt hnus. Pokud jste rozmazlený, co se mandlovejch mlék týče, Nemlékem, tak nějaká marcipánová voda je prostě fakt hnus. Stejně chutná i mandlový Lidlovský a nějak jsem se pro to nenadchla. Dala bych ho chutí na předposlední, pátý, místo, ale složení dalšího mléka je tak strašný, že mi to přišlo horší než chuť tohohle mléka. Pěna 3* z 5.

5. Sproud Barista
Tohle je prosím nápoj z hrachového proteinu pro profesionály. Musím říct, že ač samotný je to blivajs, tak s tím kafem si to poměrně notuje a fakt mi to chutnalo. Musela jsem ale dost zavřít oči nad složením. Jsou tam snad tři syntetický vitamíny a hromada dalších aditiv. Ne, díky ✋🏼 Nápad krásnej, ale pokud nejste milovník syntetickejch sra*ek, tak asi nic pro vás. To už prostě fakt radši to sójový alpro, nebo přinejhorším mandlový. Rozhodně bych tohle nedoporučovala pro dlouhodobou konzumaci. Mně se to příčilo i jen v tomhle malým množství, ani nevím, jestli jsem to vypila celý. To byla taková zkouška čistě ze zvědavosti, nu. A mimochodem ta pěna vůbec nevydrží, 2* z 5.

6. DREAM& Joya Barista Coconut
Tak na tohle rostlinný mléko už se ani pohledem nepodívám. Tuším, že je v něm kokos a sója a prostě ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, NE! Je to fakt hnus. Složení podobně jako alpro, ale prostě ta chuť. Hnus fuj blivajs ble. A pěna je 0* z 5. Propadák. Zasloužené poslední místo.

Určitě to nejsou zdaleka všechny rostlinná barista mléka, a nebojte, ozkouším je za vás ❤ Dejte vědět, jestli jste nějaký z nich už sami měli a jestli se mnou souhlasíte. 🙏🏻 Nebojte se mi napsat, pokud máte třeba i nějaký dotazy k mý averzi na syntetický vitamíny a minerály anebo prostě si jen chcete popovídat, nu! Mějte se krásně a těším se na vaše reakce ❤🙏🏻

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *