Maminkovství

Nejčastější mýty o kojení, které jste už určitě slyšeli 🙏🏻

Dnes a denně slýchám od kamarádek spousty bizarních rad a výroků, které vyslechly ať už od svého okolí, nebo od pediatra či rovnou hned v porodnici. Pokud jste byly jednou z těch, které z následujících důvodů začaly na něčí radu přikrmovat až to vedlo ke ztrátě mléka a přerušení kojení, tak mě to moc mrzí 🙄 Pokud jste třeba těhotné a potomka teprve očekáváte, tak si nezapomeňte tenhle článek přidat do záložek, ať se na něj můžete obrátit kdykoliv, kdy budete čelit některému z těchto evergreenů ❤ Pokud nejste ani jedno, pojďte se mnou prostě jen tak nevěřícně zakroutit hlavou nad tím, co všechno si lidi „ze selského rozumu“ nevymyslí a třeba se i dozvědět něco nového o tomhle krásnym procesu mezi matkou a dítětem 🤱🏻 Začnu nejspíš těma, který se běžně šíří především v pražských porodnicích, a pak budu tak obecně přistupovat k těm, které si sebou naše společnost nese už víc let, než je zdrávo 🤦🏻‍♀️

Podpora kojení u nás začala opadat především za dob komunismu, kdy se děti běžně separovaly od matek bezprostředně po porodu, byl jim podáván slazený černý čaj, mlezivo nemělo žádnou roli a matka měla kojit až od 3.-7.dne, kdy se mělo vytvořit mléko. Někdy se místo čaje dítěti rovnou dala lahvička s umělým mlékem, protože ženy mohly dostat zánět, když nebyl prs stimulován kojením, nebo byly tak moc přesvědčené, že mléko prostě nemají. Za socialismu bylo protizákonné nepracovat (mohli jste jít do vězení za příživnictví) a děti se nejlépe už od 6 měsíců, ale nejpozději v 1 roce, dávaly do jeslí a matky je měly odstavit, aby se mohly vrátit do práce. Ještě za dob druhé světové války se ale běžně kojilo i 4-6 let a tak to bylo od nepaměti. Pokud se matka rozhodla nekojit – často z důvodu společenského postavení (urozené ženy si nechtěly „zničit“ svá prsa), měla rodina svou kojnou, což byla až do 20. let minulého století, kdy přišla umělá výživa, velice populární profese mezi ženami nižších tříd. FYI, východní ženy třeba podle koránu musí pro zdraví dítěte kojit minimálně 2 roky, tak jim nakazuje náboženské právo. Jestli se teda někdy chystáte s větším dítětem na dovolenou do muslimské země, pravděpodobně tam bude vaše kojení přijímáno mnohem lépe než tady u nás 🙄

Po revoluci se pak zase strhl boom s prodejci umělého mléka, kteří začali obcházet pediatry a cpát jim své letáčky a paskvilné informace o tom, jak je umělé mléko tím nejlepším, co může dítě vůbec mít. Jakýkoliv problém se u dítěte objevil, tak pediatr doporučil příkrm, místo aby se hledala příčina, dal kupón na UM a kojení šlo do kopru.

Je důležité si uvědomit, že pokud matka dělá rozhodnutí jestli kojit nebo nekojit, rozhoduje se mezi mlékem tvořeným přímo na míru svého jednoho dítěte a mezi průmyslově zpracovávanou směsí nejlevnějších jednodruhových olejů univerzálně tvořenou pro všechny děti. Umělé mléko je vhodné co nejdříve vysadit a nahradit mlékem klasickým (pokud je například dítě naučené na flašku na noc, apod.), které narozdíl od umělého mléka neobsahuje žádné Ečka, ani cukry.

1) Nemáš mléko, dej dítěti dokrm.

Tak tenhle evergreen už jsem trochu načala v úvodu. První dny bezprostředně po porodu obsahují prsa tzv. mlezivo, které se každé ženě (pokud nemá vrozenou vadu mléčných žláz, která postihuje 1% žen na celém světě) tvoří už okolo 16. týdne těhotenství. Při porodu je ho dostatek, aby vystačilo do doby, než se vytvoří mateřské mléko, a obsahuje mnoho blahodárných látek, např. protilátek (pokud jste někdy měla spalničky, neštovice, spálovou angínu, právě díky kojení je dítě před tím vším chráněno). Mimo jiné slouží i jako přirozený přechod mezi plodovou vodou a mateřským mlékem.

2) Kojit se má po 3 hodinách.

Další typická hláška, u nás velice oblíbená. Většina dětí se kojí mnohem častěji než po 3 hodinách. Mateřské mléko je velice dobře a rychle stravitelné a žaludek novorozence je veliký jen pár centimetrů, je tedy přirozené, že je brzy prázdný a dítě potřebuje kojit klidně každou půl hodinu (Eleanor byla první dny na prsu snad pořád, možná i týdny). Někdy tak dítě v bezpečí u mámy zpracovává všechny vjemy a stresy často s porodem související a proto chce být kojené více. Na začátku je potřeba zahodit hodinky a jen si užívat sebe a svého dítěte, zkuste na to hledět jako na takovou dodatečnou placentární výživu:-

3) Dítě nepřibírá, máš slabé mléko.

Úbytek váhy pár dní po porodu je naprosto fyziologický jev. Pokud dítě nemá jiné problémy není malý úbytek váhy komplikací a je třeba pokračovat ve výlučném kojení. Nic jako slabé mléko neexistuje. Pokud je dítě kojeno na požádání, tvoří se mu díky informacím získávaným ze slin skrze bradavky mléko přímo na míru a díky tisícům tělu vlastních a prospěšných látek, bakterií, probiotik a prebiotik dostává dite to nejlepší, co může matka svému dítěti předat.

4) Při žloutence nemůžeš kojit.

I novorozenecká žloutenka je fyziologický jev. Hraniční můžou být hodnoty bilirubinu nad 250, ale ani ty nemusí být důvodem k fototerapii, pokud je dítě správně kojeno, stačí kontakt kůže na kůži matky a kojit například u otevřeného okna 👍🏻 Bilirubin je antioxidant, který je tělu vlastní a jeho přítomnost v těle novorozence po porodu má své opodstatnění. U kojených dětí opravdu jeho hladina klesá pomaleji, ale není se čeho bát, pokud dítě nevykazuje žádné další známky poporodních komplikací, je to stav fyziologický a nejlepším řešením je opět kojit, kojit a kojit. ❤ Některé děti mají známky žloutenky klidně až do 3 měsíců věku. Je to prostě proto, že během vývoje v břiše spotřebuje novorozenec více červených krvinek, které jsou po narození nadbytečné a tak se rozpadnou v bilirubin. Mateřské mléko ho v těle drží právě pro jeho antioxidační vlastnosti. Pokud je kojení v pořádku, není se čeho bát.

5) To je divný, že nespí, to mu to mléko určitě nestačí.

Noční buzení u miminek má málokdy co společného s hladem. Děti se rychle vyvíjí (I mean, Eleanor za 10 měsíců vyrostla o 24 cm, kdy naposledy jsi takhle vyrostl/a ty?) a během noci to často zpracovávají právě potřebou se kojit. Některé méně, některé více. V neposlední řadě jsou jejich spánkové cykly mnohem kratší než naše a tak je přirozené, že se některé v lehčích fázích spánku budí, aby se ujistily, že jsou v bezpečí a maminka je poblíž. Je to náročný, ano, co vám budu povídat. Proto platí pravidlo – když dítě spí, máma spí. Všechno ostatní může počkat.

6) Vždyť už mu/jí je rok, to prso už má jen tak na cucání.

Asi vás nepřekvapí, že to tak není. I dva roky po porodu má stále dítě z mateřského mléka mnoho živin. Rok po porodu obsahuje mateřské mléko stále více než 90% denní potřeby vitamínu B12, pokryje přes 40% denní potřeby bílkovin, přes 30% denní potřeby sacharidů, apod. Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit děti alespoň do 2 let věku, do 6 měsíců výlučně.

7) Už jsou jí/mu 4 měsíce, to už má jíst.

V obchodech se roztrhl pytel s příkrmy od 4 měsíců věku. Je to proto, že je to legislativně v pořádku a výrobci toho využívají. U dítěte na umělé stravě je žádoucí začít přikrmovat ve 4.měsíci , aby byla uměla výživa co nejdříve odbourána a nahrazena čerstvými, kvalitními potravinami. U kojených dětí tomu tak ale není. Neexistuje potravina, která by ve stejném množství obsahovala tolik živin jako mateřské mléko. Je tedy zbytečné zaplácávat dítěti žaludek něčím, co nemá tak dobrou výživovou hodnotu dříve, než si k tomu dojde samo. Některé děti se ke stravě dostanou klidně až okolo 1 roku věku a i tak je to v pořádku. Každé dítě je jiné a kojení je nejlepším zdrojem živin.

8) Při intoleranci na laktózu se nesmí kojit.

Tak, tohle je jeden z komplexnějších mýtů, ale… Jsou dva druhy intolerance na laktózu. Primární a sekundární. Novorozenec nemůže trpět primární laktózovou intolerancí. Laktóza je mléčný cukr, který je mléku vlastní a žádné mládě na světě nemůže být narozeno s defektem přijímat vlastní mateřské mléko. Bohužel se to často zamění za alergii na bílkovinu kravského mléka, která se dá jednoduše vyřešit eliminační dietou, péčí o mikrobiom dítěte a časem ve většině případú sama zmizí. Dítě může ovšem trpět na sekundární laktózovou intolerancí a to například po nějaké střevní viróze. Není to ale důvod přestat s kojením, naopak je potřeba kojení co nejvíce podpořit, protože mateřské mléko vystýlá střevo a jeho schopnost vstřebávat laktózu se během pár dní opět obnoví.

9) Ty kojíš? Tak to bys to kafe/pivo pít/ kouřit cigarety něměla!

Kojení není nemoc a nefunguje tak, že co konzumujete se přímo tak jak to zkonzumujete tranformuje do prsa a dítě to tak dostane. Mateřské mléko se tvoří z krve matky. Vše, co do sebe dostanete, se do ní musí nejprve vstřebat. Například alkohol se v krvi měří na promile, což jsou tisíciny, if anything. Když si tělo bere z krve látky na tvorbu mléka, nejprve si vezme všechny ty látky, které potřebuje – vitamíny, minerály, živé bakterie, a až někde hodně hodně hodně dole na hodně hodně hodně dlouhým seznamu se začne vstřebávat to, co by úplně nemělo. Pokud se to vůbec stihne vstřebat, je to tedy tak stopovš množství, že si toho organismus dítěte ani nevšimne. Stejně tak je to s kouřením, nebo kávou. U kafe jsou dokonce studie, které potvrzují, že ani ženy, které vypijí 3 kafe denně, nemají nespavý děti. A já to můžu potvrdit 😄👍🏻 Alfa omega je, že pokud kouříš, lepší by samozřejmě bylo nekouřit, ale pokud nedokážeš přestat a obzvlášť jestli jsi kouřila i v těhotenství, je kojení pořád to nejlepší, co můžeš dítěti dát. Pokud piješ, pij tak, aby ses mohla starat o dítě, ale nemusíš se bát, že ho nijak otrávíš, nebo opiješ.

10) S vpáčenejma bradavkama nemůžeš kojit, jedině přes kloboučky.

Asi vás nepřekvapí, když i tohle vyvrátím. Alfa a omega celýho kojení je to, že se dítě přisává na dvorec, nikoliv na bradavku. Takže ať už ji máte malou, velkou, šišatou, hranatou, kulatou, vpáčenou, trčící, drobnou, tak se nemusíte bát. Dítě se s tím popere levou zadní. Sama jsem měla vpáčený bradavky, trvalo to asi měsíc, než je Eleanor nadobro vypáčila a teď se po 24 letech kochám pohledem na svý bradavky 24/7 😄🙌🏼 Nepotřebovala žádnou pomoc, nic, kojení bylo naprosto bez problémů. Pokud vás kojení bolí, nebo je nějaký problém, je třeba nechat poradkyní zkontrolovat přisátí a techniku sání, kloboučky jsou ale věc, který kojení v 99% většinou spíš škodí 🙄 Nedochází během něj k přímému kontaktu úst dítěte s bradavkou, čímž tělo nedostává informace o tom, že právě probíhá laktace a tvorba mléka se pomalu ale jistě snižuje. Odbourávání kloboučků je pak docela boj 🙄😬

Spousta skvělejch kojících informací se kromě mého blogu můžete dočíst taky na stránkách Mamily ❤ Eleanor je teď 10 měsíců a já jsem každej den vděčná za to, že kojím. Neuvěřitelně si tohle spojení užívám a od samýho začátku mi to dávalo tak nějak smysl, když ve mně vyrostla, že je to právě moje tělo, které ji dál živí a dává, co potřebuje. Tak to má být ❤ Lidi se mě ptají „Do kdy máš v plánu kojit?“ a já vlastně nevím, a dost mi ta otázka vadí. Je to asi tak jako kdybych se starší paní zeptala do kdy má v plánu tady na tom světě kempit. Nevím 🤷‍♀️ Může mi to začít být nepříjemný za půl roku, můžeme klidně kojit další 3 roky. Klidně 5, když nám to oběma bude příjemný. Jsou to vitamíny, minerály, oligosacharidy, a jiné tělu prospěšné látky v tý tělu nejvíc přijatelný podobě. To stojí za to chvilku to držet ❤ Nesoudím ženy, když se informovaně rozhodnou přestat kojit, protože je to tak pro ně a jejich dítě nejlepší, ať už je to v roce nebo ve dvou. Je to každého svobodná volba a mně do toho nic není. Mrzí mě ovšem, když někdo na ženy tlačí, nebo ženy přestávají kojit kvůli svému okolí 😏 To totiž značí, že je něco špatně s naší společností, když nedokáže chránit ty, které přirozeně chránit má.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *